Kolorowy pasek

Szkoła Podstawowa Nr 4 w Lubaniu

Kolorowy pasek

Historia Szkoły

Dnia   1   września   1960   roku   nastąpiło   uroczyste  otwarcie pierwszej po wojnie, nowo wybudowanej, siedmioklasowej,  Szkoły Podstawowej nr 5 w Lubaniu. Była to pierwsza nowa  szkoła,  nie   tylko  w  mieście, ale  i  w powiecie   lubańskim, toteż   i   radość   była ogromna.

Na  uroczyste  rozpoczęcie  roku   szkolnego  1960/1961  przybył  wicedyrektor  Wrocławskiego  Okręgu Szkolnego mgr Marian Marciniec.

Naukę w nowej szkole rozpoczęło 1095 uczniów w 26 oddziałach pod opieką 23 nauczycieli. Kierownikiem szkoły był Henryk Czuj, a jego zastępcą Irena Bardziejewska.

Szkoła rozwija się prężnie przez wiele lat. Uczniowie pod opiekę kadry nauczycielskiej zdobywają znaczące miejsca w konkursach i zawodach sportowych.

Dnia 1 marca 1969 roku maleje liczba uczniów w szkole, bo 430 uczniów i 9 nauczycieli odchodzi do nowej Szkoły Podstawowej nr 6.

W roku szkolnym 1970/71 podzielono uczniów na 3 grupy wiekowe: pacholęta, sztubaków i żaków.

W roku 1972/73 dyrektor szkoły Henryk Czuj powołany został na stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół, a w roku następnym uruchomiona została zbiorcza Szkoła Gminna.

W roku  1975   szkołę spotkał ogromny zaszczyt. Za całokształt pracy przyznano „piątce” Medal Komisji Edukacji  Narodowej.  Aktu dekoracji  medalem  dokonała  w  dniu  23 września 1975r .  Wizytator Kuratorium Oświaty i Wychowania w Jeleniej Górze p. Janina Ratajska.

Przez kolejne 10 lat nasza szkoła funkcjonowała jako zbiorcza Szkoła Gminna, do której dowożono uczniów z Henrykowa, Radostowa, Pisarzowic, Radogoszczy, Mściszowa i Kościelnika.

Funkcję dyrektora szkoły do roku 2004 sprawowali kolejno: p. H.Czuj, p. S. Ignaszak, p. St. Skowroński, p. T. Rogińska - Hojszyk i p. H, Smyczek.

Liczącym się sukcesem uczniów naszej szkoły było:

·                    zajęcie I miejsca przez chór szkolny w Eliminacjach Wojewódzkich we Wrocławiu (1964r.)

·                    zajęcie I miejsca (trzykrotnie) przez dziecięcy zespół baletowy w wojewódzkich przeglądach zespołów artystycznych.

·                    I miejsce w wojewódzkich mistrzostwach piłki nożnej we Wrocławiu (1966r.) i wiele innych.

Od  roku  1985  dyrektorem szkoły była pani Teresa Rogińska – Hojszyk. W roku  1999, kiedy wprowadzono reformę  oświaty,  w  budynku  SP   nr 5  powstało Gimnazjum  nr

Mimo trudnych warunków szkoła rozwijała się i uzyskała Certyfikat „Szkoły z klasą”. W roku szkolnym 2003/2004 rozpoczęliśmy naukę w macierzystym budynku przy ul. Kopernika 15, do którego wróciliśmy, gdyż Gimnazjum nr 2 zostało przeniesione do budynku przy ul. Mickiewicza 1 (byłe LO).

Już na parterze budynku powita Cię hasło: „Uśmiechem    witamy   dzień”,    a   następnie uśmiechnięta  buzia   pani dyrektor mgr Joanny Szkudlarek, która  objęła  w roku szkolnym  2004/2005   stanowisko  dyrektora    szkoły. Radośnie   i   ochoczo  wspiera   ją   z-ca   pani mgr Agnieszka Nnoli.

Jak   wygląda  dzisiaj   szkoła   z  45-letnią tradycją? Przyjdź i zobacz!

Metadane

Źródło informacji:Joanna Zalisko