Zamknij okno Drukuj dokument

<>

Historia Szkoły

Dnia 1 września 1960  roku  nastąpiło uroczyste  otwarcie pierwszej po wojnie, nowo wybudowanej, siedmioklasowej, Szkoły Podstawowej nr 5 w Lubaniu. Była to pierwsza nowa  szkoła, nie  tylko w mieście, ale i w powiecie lubańskim, toteż i radość  była ogromna.

Na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1960/1961 przybył wicedyrektor Wrocławskiego Okręgu Szkolnego mgr Marian Marciniec.

Naukę w nowej szkole rozpoczęło 1095 uczniów w 26 oddziałach pod opieką 23 nauczycieli. Kierownikiem szkoły był Henryk Czuj, a jego zastępcą Irena Bardziejewska.

Szkoła rozwija się prężnie przez wiele lat. Uczniowie pod opiekę kadry nauczycielskiej zdobywają znaczące miejsca w konkursach i zawodach sportowych.

Dnia 1 marca 1969 roku maleje liczba uczniów w szkole, bo 430 uczniów i 9 nauczycieli odchodzi do nowej Szkoły Podstawowej nr 6.

W roku szkolnym 1970/71 podzielono uczniów na 3 grupy wiekowe: pacholęta, sztubaków i żaków.

W roku 1972/73 dyrektor szkoły Henryk Czuj powołany został na stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół, a w roku następnym uruchomiona została zbiorcza Szkoła Gminna.

W roku 1975 szkołę spotkał ogromny zaszczyt. Za całokształt pracy przyznano „piątce” Medal Komisji Edukacji  Narodowej. Aktu dekoracji  medalem  dokonała  w  dniu  23 września 1975 r. Wizytator Kuratorium Oświaty i Wychowania w Jeleniej Górze p. Janina Ratajska.

Przez kolejne 10 lat nasza szkoła funkcjonowała jako zbiorcza Szkoła Gminna, do której dowożono uczniów z Henrykowa, Radostowa, Pisarzowic, Radogoszczy, Mściszowa i Kościelnika.

Funkcję dyrektora szkoły do roku 2004 sprawowali kolejno: p. H.Czuj, p. S. Ignaszak, p. St. Skowroński, p. T. Rogińska - Hojszyk i p. H, Smyczek.

Liczącym się sukcesem uczniów naszej szkoły było:

·                    zajęcie I miejsca przez chór szkolny w Eliminacjach Wojewódzkich we Wrocławiu (1964r.)

·                    zajęcie I miejsca (trzykrotnie) przez dziecięcy zespół baletowy w wojewódzkich przeglądach zespołów artystycznych.

·                    I miejsce w wojewódzkich mistrzostwach piłki nożnej we Wrocławiu (1966r.) i wiele innych.

Od  roku  1985 dyrektorem szkoły była pani Teresa Rogińska – Hojszyk. W roku  1999, kiedy wprowadzono reformę  oświaty, w budynku SP nr5 powstało Gimnazjum  nr

Mimo trudnych warunków szkoła rozwijała się i uzyskała Certyfikat „Szkoły z klasą”. W roku szkolnym 2003/2004 rozpoczęliśmy naukę w macierzystym budynku przy ul. Kopernika 15, do którego wróciliśmy, gdyż Gimnazjum nr 2 zostało przeniesione do budynku przy ul. Mickiewicza 1 (byłe LO).

Od 2004 roku pani mgr Joanny Szkudlarek objęła stanowisko dyrektora  szkoły,  wspierała ją  z-ca  pani mgr Agnieszka Nnoli.

We wrześniu 2014 funkcje dyrektora szkoły pełni pani mgr Marzena Tomczyk o wicedyrektorem jest pani mgr Elwira Wojtusik.

Jak wygląda dzisiaj szkoła z 45-letnią tradycją? Przyjdź i zobacz!

Metadane

Źródło informacji:Joanna Zalisko